Uzun süredir blog tutuyorum. Ara ara dönüp eski yazdıklarımı kontrol ediyorum da baya acemice şeyler var. Bu yazılar üzerinde ya değişiklik yapıyorum yada sil baştan yeniden yazıyorum. Buda onlardan biri. 2012’de wordpress.com blogcularının Webmaster Tools‘a nasıl kayıt olacaklarını anlatmışım. Şimdi ise daha detaylı bir Google Webmaster Tools Rehberi yapmaya karar verdim.

Google Webmaster Tools Nedir?

Google’nin site yöneticilerine sunduğu, sitenin durumu hakkında bilgilere ulaşabilecekleri, sitemizi optimize etmekte bize yardımcı olan bir servistir. Bu servis ile,

  • Google’de indexlenmiş 404 sayfalarınızı tespit edip kaldırabilir,
  • Arama analizlerine ulaşabilir,
  • Google’ye sitemap gönderebilir,
  • Url’lerinizi hızlıca Google dizinine gönderebilirsiniz.

Webmaster Tools’a Nasıl Kayıt Olunur?

Bu servise kayıt olmak için Google hesabı gerekli. Hesabınız yoksa hemen bir tane açabilirsiniz. Daha sonra  www.google.com/webmasters/tools/ adresine girin. Site adresini girdikten sonra onaylamanızı isteyecektir. Onaylamak için farklı yöntemler var. En kolayı ise HTML etiketi ile onaylamak. Karşınıza aşağıdaki gibi bir etiket çıkacaktır. Sarı kutu içerisine aldığım tırnak işareti arasındaki kısmı kopyalayın.

webmaster tools metatag

 

Ücretsiz wordpress sürümünü yada Jetpack Eklentisini kullananlar için: Araçlar>Uygun Durumdaki Araçlar kısmına girin. Burdaki Google Webmaster Tools kısmına kopyaladığınız kısmı yapıştırıp kaydedin.

Ücretsiz wordpress sürümü ve Jetpack eklentisini kullanmıyorsanız aynı işlemi All in One SEO Pack gibi seo eklentileri ilede yapabilirsiniz.

Bu işlemin ardından tekrar webmaster tools sayfasına gelip doğrulaya tıklayın. Tebrikler sayfası geldi ise kaydınız tamamdır. Devam et’e tıklatın. Yeni kayıt olduğunuz için şuan veri olmayacaktır.

Site Haritası

Şimdilik bir site haritası gönderelim. Google’nin sitenizi taramasına yardımcı olur. wordpress.com kullanıcıların site haritaları sekeno.wordpress.com/sitemap.xml şeklinde oluyor. Ücretli sürüm kullananlar ise Google XML Sitemaps eklentisini kurup aynı şekilde bir site haritası oluşturabilirler. Site haritanızı oluşturduğunuzu varsayıyorum ve ekleme kısmına geçiyorum. Sol menüden Tarama>Site Haritaları na tıklayın. Sağ üstteki Site Haritası Ekleme/Test Etme butonuna tıklayın. Altta çıkan kısma sitemap.xml yazın ve site haritanızı gönderin.

Google Gibi Getir: Yeni içeriklerinizi hızlı bir şekilde Google’ye eklemek isterseniz bu aracı kullanabilirsiniz.

Tarama Hataları: Blogunuzda sildiğiniz sayfalar varsa adresleri Google’de kalmaya devam eder. Bu adreslere tıklayanlar 404 sayfası ile karşılaşırlar ve seo açısından iyi değildir. Bu sayfaları bu kısımdan tespit edebilirsiniz.

Url’leri Kaldır: Bu kısımdan sitenize ait bağlantıları Google’den silebilirsiniz.

Search Analytics: Bu kısımdan içeriklerinizin hangi kelimelerde görüntülendiğini ve hangi kelimelerden ziyaretçi çektiğinizi görebilirsiniz.