wordpress menü yapımı
wordpress menü yapımı

Bu yazımda wordpress ile menü oluşturmayı enine boyuna anlatacağım. Bu yazıyı okuduktan sonra menü yapma konusunda bir sıkıntınız kalmayacak.

Menü Oluşturma

Menüler sitemize gelen ziyaretçileri istedikleri içeriğe daha çabuk ulaştırmak için oluşturduğumuz butonlar topluluğudur. (saçma oldu galiba:)  Görünüm>menus kısmına girdiğiniz zaman bütün menü ayarlarınızı yapabilirsiniz. Create new menu seçeneğini tıklayıp menü yapmaya başlayabiliriz. İlk önce menünüzde neler olacağını seçeceksiniz. Pages ten sayfalarınızı, Bağlantılardan istediğiniz linkleri, Kategorilerde de istediğiniz kategorileri menünüze ekleyebilirsiniz. Ekledikten sonra save menü butonuna basmayı unutmayalım.  Menünüzü oluşturdukten sonra yukarıda Manage Locations diye bir sekme daha açılacaktır. Oraya girip menümüzün hangi bölümde olduğunuzu seçiyoruz.

wordpress menü ayarları
wordpress menü ayarları sayfası

Kabaca bir menüyü bu şekilde yapabiliriz. Şimdi gelelim püf noktalara.

Açılır Menü (Yan Menü) Oluşturmak

Sitemizde menümüze ekleyeceğimiz bir çok şey olabiliyor ve bunları yan yan dizince çok saçma duruyor. Ama açılır menü yaparak sorunu kolayca çözebiliriz. Yapmanız gereken tek şey resimde yaptığım gibi sürükle bırak yöntemiyle alt alta gelmesini istediniz sekmeleri düzenlemek. Böylece açılır (yan) menünüz hazır.

wordpress açılır menü (yan menü) oluşturmak
wordpress açılır menü (yan menü) oluşturmak

Burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Açılır menü yaptığınız zaman en üstte bulunan sekmenin boş bir bağlantı olmasını isteyebilirsiniz. Ben öyle istiyorum mesela. O zaman ne yapacağım? Hemen yanda bulunan bağlantılara tıklıyoruz. url ye http://# yazıyoruz. Link Text kısmınada istediğiniz ismi yazın ve herşey bitti.

Reklamlar