Wordpress Benzer Yazılar
WordPress Benzer Yazılar

Bildiğiniz gibi wordpress.com geçen haftalarda benzer yazılar özelliğini duyurmuştu. Bende hem wordpress.com hem de wordpress.org (normal domainli kullanıcılar) kullanıcıları için benzer yazıları nasıl kullanacağımızı anlatmaya karar verdim.

Benzer yazıları kullandığımız zaman yazılarımızın altında o yazıyla alakalı yazılar listelernir. Bu hem ziyaretçilerin daha çok içeriğe ulaşmasını sağlar hemde site içi linkleme açısından oldukça fayda sağlar.

WordPress.com için Benzer Yazılar

Kontrol panelinden Ayarlar>Okuma kısmına girip Related posts bölümüne indiğiniz zaman aşağıdaki gibi ilk iki seçeneğin işaretli olduğunu göreceksiniz. Yapmanız gereken tek şey üçüncü seçeneği işaretlemek. Böylece benzer yazılar özelliğini aktif etmiş olursunuz.

wordpress.com benzer yazılarWordPress.org Benzer Yazılar

wordpress.org da benzer yazıları farklı eklentiler yardımıyla yapabilirsiniz. Ben wordpress WordPress Related Posts eklentisini anlatacağım.

WordPress Related Posts Kurulumu

Eklentiler>Yeni Ekle kısmından WordPress Related Posts kelimesini aratarak eklentiyi kurabilir yada aşağıdaki adresten indirip kurabilirsiniz. Kurdukten sonra eklendiyi etkinleştir diyoruz ve ayarlar kısmında geçiyoruz.

wordpress.org/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/

WordPress Related Posts Ayarları

  • Related Posts Title: kısmından benzer yazıların üstünde çıkacak başlığı ayarlıyoruz.
  • Number of Posts: kısmından yazıların altında kaç tane benzer yazı çıkacağını seçiyoruz.
  • Theme Settings kısmından ise benzer yazıların biçimini seçiyoruz. Burdan ister resimli ister resimsiz benzer yazıları seçebiliyoruz.