wordpress lock down wp admin
wordpress lock down wp admin

WordPress dünyanın en çok tercih edilen CMS (içerik yönetim sistemi) si. Haliyle wordpress admin panel adresinin wp-admin olduğunu bilmeyen kalmadı. Bu durum ciddi güvenlik sıkıntısı yaratıyor. Hack ile alakası olmayanların bile panel adresinizi girip deneme yanılma yoluyla şifrenizi bulması işten bile değil. İyisimi gelin biz panel adresimizi değişelimde içimiz rahat etsin 🙂

WordPress admin giriş yolunu değiştirmek çok kolay. Sadece bir eklenti kuruyoruz olay bitiyor. Eklentimizin adı Lockdown WP Admin. Eklentiyi ister Eklentiler>Yeni Ekleden aratıp kurun istersenizde aşağıdaki adresten indirip kurabilirsiniz.

wordpress.org/plugins/lockdown-wp-admin/

Eklentiyi kurduktan sonra sol menünün en altında Lockdown WP sekmesi gelecektir. Bu sekmeye tıklayınca resimdeki gibi eklentinin ayarlar sayfası açılacaktır. Yapmanız gereken tek şey ok ile gösterdiğim yere istediğiniz ismi yazmak. Ben sekeno yazdım mesela. Bundan sonra admin panelime siteadi.com/sekeno adresinden giriş yapacam.

lockdown wp admin
lockdown wp admin

Bu yazımızda WordPress Admin Adresini Değiştirmeyi öğrendik ve wordpressimizin ilk güvenlik açığını kapatmış olduk diyebilirim. Takıldığınız bir yer olursa yorum atıp sorabilirsiniz.