kırık kink

Blog yazarken çoğu zaman başka sayfalara link veriyorum. Link verdiğim siteler ise zaman içinde kapanıyor yada o sayfalar siliniyor. Ziyaretçilerin adrese tıklayıp 404 sayfası ile karşılaşması hoş bir durum değil tabi ki. Google için ise ziyaretçi memnuniyeti önemli olduğuna göre, bu kırık linkler seo açısından hiç iyi olmayacaktır.

Bu yazımda kırık linkler nasıl bulunur, nasıl kontrol edilir ve nasıl düzeltilir sorularına cevap vermeye çalışacağım.

Online Kırık Link Bulucular

Benim kullandığım link bulucu site brokenlinkcheck.com. Siteye girdiğiniz zaman sağ taraftaki adres kısmına site adresimizi yazıp Find brroken linkse tıklıyoruz. Açılan sayfada kodu girip  Report all occurrences of each dead link seçeneğini seçiyoruz. Son olarak Find broken links now! tıklıyoruz ve kırık linklerimiz listeleniyor. Açılan listede kırık linklerin bulunduğu adreslerimiz bulunuyor. O adreslere girip linkleri düzeltebilir yada kaldırabilirsiniz.

Diğer Kırık Link Bulucular

  • validator.w3.org/checklink
  • iwebtool.com/broken_link_checker
  • addme.com/link-checker.htm
  • linktiger.com
  • 2bone.com/links/linkchecker.shtml
  • linkchecker.submitexpress.com/

WordPress Broken Links Eklentisi

İsterseniz wordpresse Broken Link Checker eklentisini kurarakta kırık linklerinizi bulabilirsiniz. Ayrıca eklenti belirli aralıklarla sitenizi tarayarak kırık linkleri bulur ve belittiğiniz e-mail adresine gönderir. WordPressinize bu eklentiyi kurmak isterseniz aşağıdaki adresten kurabilirsiniz. Eklenti Türkçe olduğu için sıkıntı çekmeden kullanabilirsiniz.

Eklenti Adresi: wordpress.org/plugins/broken-link-checker/

Reklamlar