WordPress dünyanın en popüler CMS (içerik yönetim sistemi) lerinden biri. Bunun en büyük nedenlerinden biride şüphesiz SEO uyumu ve esnek olması. Yapacağınız bir kaç değişiklik ve eklentiler yardımı ile sitenizi SEO açısından daha uyumlu bir hale getirebilirsiniz.

Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPressi kurduğunuz zaman bağlantı yapısı siteadi.com/?p=123 şeklindedir. Biz biliyoruz ki adres kısmında yazı adının bulunması oldukça yararlıdır. Bağlantı yapısını siteadi.com/ornek-yazi şeklinde yaparsak oldukça faydalı olacaktır. Bağlantı ayarlarını Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar kısmından yapabilirsiniz. Yine varsayılan ayarlarda kategori adresleri siteadi.com/category/seo şeklindedir. Aynı sayfa kategori ve etiket adreslerini de istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

Kalıcı bağlantı adreslerini sonradan değiştirecekseniz hit kaybı yaşamamak için bu yazıma bakınız: Kalıcı Bağlantıları Değiştirme

Tavsiye WordPress Eklentileri

Neredeyse bütün sitelerim de kullandığım ve tavsiye ettiğim wordpress eklentileri bunlar.

All in One SEO Pack Eklentisi: WordPress SEO ayarlarını yapmak için en kullanışlı eklentilerden biri. Blogunuz eklentinin varsayılan ayarları ile bile seo açısından daha iyi olacaktır. Tabi bazı ayarları değiştirerek daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Googlede All In One Seo Pack Ayarlarıdiye aratırsanız gerekli bilgilere ulaşırsınız.

WordPress Jetpack: WordPressin en sevdiğim eklentilerinden biri. Sadece bu eklentiyi kurarak birçok bileşene ve özelliğe sahip oluyorsunuz. Bunlar arasında sosyal ağlarda otomatik paylaşma, mobil tema, sosyal paylaşım butonları, benzer yazılar gibi bir çok özellik var. Daha önce bu yazımda ayrıntılı bir şekilde bu konuyu işlemiştim.

Google XML Sitemaps: Site haritası oluşturmak için bu eklentiyi oluşturuyorum. Ayrıca her yazı yayımladığımda arama motorlarını uyarıyor.

GZippy: Resimlerinizi sıkıştırmak için bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Siteniz daha hızlı olur.

Önceki Yazı Link: Her yazının en altına “Önceki yazımızda Şu konudan bahsettik okumanızı tavsiye ederiz.” gibi bir cümle koyar. Site içi linkleme açısından oldukça faydalıdır.

TinyMCE Advanced: Editörünüze extra seçenekler getiren bir eklenti. En sevdiğim yanı ise tablo ekleme özelliği.

Bunu da Okumalısın: En İyi WordPress SEO Eklentileri

Ben genelde bu eklentileri kullanıyorum. Site içi seo açısından oldukça faydalı oluyor. Sizde kullandığınız eklentileri bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir önceki Video Seo yazımda videoların seo açısından nasıl kullanılacağını anlatmıştım.