Merhaba arkadaşlar. Güncel ve özgün içeriğin seo açısından ne kadar önemli olduğunu artık bilmeyenimiz kalmadı. Sitemizin Google’de en üstlerde çıkması için hepimiz güncel ve özgün içerikler oluşturmaya çalışıyoruz. Her ne kadar bunu yapmaya çalışsakta bir yerden sonra yazacak bir şeyler bulamıyoruz. Özellikle tek ürün satışı yapan sitelerin bu sıkıntıyı çektiğini biliyorum. Satışını yaptığınız ürünün özelliklerini, fiyatını, satış süreci ile ilgili ayrıntıları yazıyorsunuz ve geriye yazacak pekte bir şey kalmıyor. Bu süreçten sonra sitenizin rakiplerinizden sıyrılıp üst sıralarda çıkması için güncel tutmalısınız, peki ama nasıl? Sizde benim gibi bu sorunu yaşıyorsanız sitenizi güncel tutmanın en iyi yolu soru cevap sistemi kurmak olacaktır.

Soru Cevap Sistemi Nedir ve Nasıl Yapılır?

soru cevap ve seoSoru cevap sitemlerinde müşterileriniz sattığınız ürün ile ilgili her türlü soruyu sorar ve sizde cevaplarsınız. Bu sistem oldukça faydalıdır. Sorulan sorular ve cevaplar sayesinde sitenize sürekli özgün ve güncel içerik girmiş olursunuz. Sorulan soruları arama motorlarında başkalarınında araması kuvvetle muhtemeldir ki böylece arama motorlarından daha fazla ziyaretçi çekmiş olursunuz. Ayrıca bu sistemin müşterilerinizde uyandıracağı güven duygusunu da unutmamak gerek. Peki sitemizde nasıl bir soru cevap sistemi kurabiliriz?

Sitelerinde bu sistemi kullanan pek çok kişinin subdomain açıp bir soru cevap scripti veya eklentilerle kurduğunu görüyorum. WordPress‘tede bunun için çeşitli soru cevap eklentileri var. Bana kalırsa bunları yapmaya hiç gerek yok. Çünkü subdomainler arama motorları tarafından farklı bir site olarak algılanıyor. Yani asıl sitenizi güncellememiş olursunuz. Bu durumda sitemize nasıl bir sistem kurmalıyız?

Ben sitelerimde sadece bir iletişim formu kullanarak bu sistemi kullanıyorum. Yapmanız gerekenler şöyle:

  1. Bir sayfa oluşturun ve soruların iletilmesi için bu sayfaya bir iletişim formu ekleyin.
  2. Sitenin görünür bir yerine bu yazımda kullandığıma benzer bir resim yerleştirerek soru cevap sayfanıza bağlantı verin.
  3. Soruları yayımlayacağınız bir soru cevap kategorisi oluşturun.

Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Bu işlemleri yaptıktan sonra sorular gelir ve sizde cevabıyla birlikte post şeklinde yayımlamaya başlayabilirsiniz. Böylece siteniz hep güncel olacaktır. Güzel bir sistem ama dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var!

Artık Google gözünde kısa ve özensiz yazıların değeri yok. Yani kısa sorular ve cevaplar sitenize fayda sağlamayabilir. Ziyaretçilerinizden sorularını ayrıntılı bir şekilde açıklamasını isteyin. Sizde cevaplarınızı olabildiğince açıklayıcı yazmaya çalışın. Böylece uzun postlar elde etmiş olursunuz.

Soruları en kısa sürede cevaplamayı unutmayın. Ziyaretçilerinizi memnun etmiş olursunuz.

Soru cevap sayfasına sık sorulan soruları ekleyin. Hem siz her defasında aynı soruları cevaplayıp zaman harcamazsınız hemde ziyaretçileriniz aradığına hemen ulaşır.

Sidebara son soruların gösterildiği bir rss bileşeni ekleyebilirsiniz. Sayfa içi tıklanma oranını arttıracaktır.

Benim anlatacaklarım bu kadar. Siz bu sistem hakkında ne düşünüyorsunuz?