Backlink kazanmanın en kolay yollarından biri yorum yaparak backlink kazanmaktır. Birçok web sitesi yorum yapma kısmında web sitenizide sorar. Böylece o sitelerden bedava backlink elde etmiş olursunuz.

yorum backlink

Yorum yaparken dikkat edilmesi gereken bazı konular var tabi. Backlink almanın temel kurallarından olan alakalı sitelere öncelik vermeliyiz. Rakip sitelerin her zaman yorumumuzu onaylaması söz konusu değil tabi. Bu durumda bizde farklı konularda yazan kaliteli sitelere yorum yaparak backlink alabiliriz. İsim kısmına anahtar kelime yazmanız yorumunuzun kabul olmamasına sebep olabilir. Yorum yaparken göz önünde bulundurun. Ayrıca sırf link kazanmak için yapılmış “teşekkür ederim, kaliteli yazı..” vb yorumlarda çoğu zaman site sahipleri tarafından onaylanmamaktadır.

Peki yorum backlink alabileceğimiz siteleri nasıl bulabiliriz. Birçok sitede kalıp kelimeler var. Örneğin wordpress sitelerinin bir çoğunda “powered by wordpress” “leave a comment” şeklinde yazılar vardır. Bunu Google’ de aratarak yorum yapabileceğiniz wordpress sitelerini bulabiliyorsunuz. Aşağıdaki kodlarıda kullanarak bu örnektekine benzer yüzlerce site bulabilirsiniz.

Kodlar nedeniyle botlar sürekli ziyaret ettiği için kaldırıp Google dökümanlara attım. Burdan bakabilirsiniz.