Sosyal ağlara duyulan merak ve sevgiden dolayı bu mecralardaki insan sayısı giderek artıyor. Akıllı telefonlarında yaygınlaşması ile birlikte milyonlarca insan aktif bir biçimde bu ağları kullandığını görüyoruz. Hal böyle iken markalarda bu ağlardaki kitlelere ulaşmak için hesaplar açıp yaptıkları paylaşımlar ile hedef kitleye ulaşmaya çalışıyorlar.tumblr seo nasıl yapılır

Bu sosyal ağların parlayan yıldızlarından biri ise Tumblr. Ülkemizde her ne kadar yeni yeni yaygınlaşmaya başlıyor olsa bile kurulduğu 2 hafta içinde Amerika’ da 75 bin kullanıcıya ulaşmıştı. Alexa verilerine göre ise şuan dünyada en çok girilen 33. site iken ülkemizde ise en çok ziyaret edilen 67. site.

Bu devasa ağı markalarda etkin biçimde kullanıyor.Bu markaların başında Adidas (birden fazla blogu var), Gap, Universal Music ve IBM gibi dünya devleri geliyor.

tumblr logoBiz blog sahipleride bu pastadan pay almalıyız. Etkili bir biçimde tumblri kullanabilirsek bu ağdan yüzlerce ziyaretçi çekebiliriz sitemize. Bir tumblr hesabı açarak hemen işe koyulabilirsiniz. Tumblr blog adresleri sekeno.tumblr.com şeklinde oluyor.

Tumblr kullanıcılarının dikkatini çekmek için hareketli resimler kullanabilirsiniz. Zaten tumblri Gif dünyası olarak adlandırıyorlar. Görsel paylaşım yaparken etiketleri mutlaka kullanın. Hareketli görsellere #gif etiketi eklemeyi unutmayın.

Tumblr hesabı açar açmaz linklerinizi paylaşmaya başlamayın. Başlangıçta özgün görseller ve yazılar paylaşmanız seo açısından da daha yararlı olacaktır. 1 – 2 ay özgün paylaşımlar yaptıktan sonra şu şekilde paylaşımlar yapabilirsiniz: Blogunuzda yazdığınız yazıların özetini yazarak kaynağada ana blogğunuzdaki yazının linkini ekleyebilirsiniz. Bu şekilde paylaşımlar oldukça yararlı olacaktır.

Takipçi sayınızın çok olması işinize yarayacaktır. Tumblr blogunuza dikkat çekmek ve takipçi sayısını arttrımak için çekilişler düzenleyerek küçük hediyeler dağıtabilirsiniz. Oldukça işe yarayacaktır.

Daha çok görsel paylaşımların yapıldığı bir ağ olduğu için yemek tarifi siteleri ve kadınlara yönelik siteler için oldukça faydalı olacaktır. Sizlere de biran önce bu dinamik sosyal ağda yerinizi almanızı öneririm.