Etiketler yazılarınızın konusu hakkında fikir veren anahtar kelimelerdir. Yazılarınıza gireceğiniz alakalı etiketler ile Google’ de daha üst sıralarda çıkabilirsiniz. Her yazınızda mutlaka kullanmalısınız.

Wodpress’ te etiket ekleme işlemi oldukça kolay. Yazı editörünün sağ tarafında görüyorsunuz zaten. Buraya etiketlerinizi girebilirsinizetiket kutusu.

Etiketlerimiz Eklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu basit işlemi yaparken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var.

  • Konunuzla en alakalı anahtar kelimeleri kullanın. Yazınızın konusu hakkında fikir vermeli etiketler. En ilgili etiketleri bulmak için arama motorlarınızı kullanabilirsiniz.
  • Çok sayıda etiket spama yok açabilir. En fazla 4-5 etiket 250-300 kelimelik bir makale için yeterli olacaktır. Tutupta 20 etiket girerseniz olumsuz etkilenebilirsiniz.
  • Etiketleriniz kısa olsun. En fazla 3 kelimeden olması yeterlidir.
  • Her yazıda farklı etiketler kullanmaya çalışın. Seo ile ilgili her yazıda seo etiketini kullanmak doğru olmaz. Ama mutlaka bolca kullandığınız etiketler olacaktır tabiki. Bu durumda da çok kullandığınız etiketlerin açıklamalarını doldurmanızı öneririm.

Etiket Açıklamaları

Admin panelinizden Yazılar>Etiketler kısmına girdiğiniz zaman yazılarınızda en çok kullandığınız tagları görebilirsiniz. Herhangi birine tıklarsanız açıklama sayfası açılır. Bu sayfadan etiket ile ilgili bir açıklama girebilirsiniz. Çoğu temanın etiket sayfasında açıklama kısmı görünür. Aynı zamanda arama sonuçlarında da bu açıklama görünüp olumlu etki yapacaktır. Aşağıda seo etiketim için Google arama sonucunu görüyorsunuz:

seo etiketi

Etiket Bulutu

En çok kullandığınız etiketleri siteniz içerisinde göstermek isterseniz etiket bulutu kullanabilirsiniz. Ziyaretçileriniz ilgilerini çeken etiketlere tıklayıp bu konu hakkında yazılmış yazılarınıza bakabilir. Yeni sitelerin etiket bulutu kullanması tavsiye edilmiyor ama kullanmak isterseniz Görünüm>Bileşenler kısmına girip sitenizin istediğiniz bir kısmına yerleştirebilirsiniz. Ayrıca bulutta istemediğiniz etiketlerin idlerini girerek kaldırabilirsiniz.