webmaster araçlarıWeb sitesi kurarken yada başka siteleri analiz ederken bir çok araç kullanıyoruz. Sıkça kullandığım bazı araçları paylaşarak yeni webmasterlara yardımcı olmak istedim. Sık sık aşağıdaki araçlara ihtiyacım oluyor.

Backlink Sorgulama: Backlinklerinizi kontrol etmek için en iyi araç Ahrefs‘tir. Fakat bu site ücretli olduğu için diğer ücretsiz siteleri kullanabilirsiniz. Open Site Explorer aracını kullanarak backlinklerinizi öğrenebilirsiniz. Bir diğer alternatif olarakta Rank Signals‘ı kullanabilirsiniz.

Backlink Oluşturucu: Seo hocasının gelişirdiği bu araç ile hem rakip sitelerin linklerini bulabilir hemde yeni linkler edinebilirsiniz.

Site Analiz: Web sitenizin yada rakip sitelerin pr değeri, alexa sıralamaları, domain yaşı gibi bilgilerini sorgulamak için wmaracı site analiz sayfasını kullanabilirsiniz. Alternatif olarak r10 sitenin aracınıda kullanabilirsiniz.

WordPress Tema Bulucu: Bu site ile herhangi bir wordpress tabanlı sitenin temasını bulabilirsiniz.

Anahtar Kelime Bulucu: Siteniz için en uygun anahtar kelimeleri bu araçla bulabilirsiniz. Ana anahtar kelimenizi yazmanız yeterli. Dakikalar içinde yüzlerce anahtar kelime üretecektir.

Link Kısaltma: Link kısaltmak için bitly servisini kullanabilirsiniz. Bu site sayesinde bağlantılarınızın kaç kere tıklandığını da görebilirsiniz. Bazı link kısaltma servislerini kullanarak ise para kazanabilirsiniz. Bu siteler kısalttığınız sayfaya yönlendirirken bir süre reklam gösteriyor ve size pay veriyor. Para kazanmak için bc.vc adresini kullanabilirsiniz. 1000 tık karşılığında 2.5 dolar veriyor. Google’de ararsanız başka servislerde bulabilirsiniz.

Rss Bulucu: Artık her site rss bağlantılarını site içerisinde paylaşıyor ama yinede bazılarının ki yok. O sitelerinkini de bu adresten bulabilirsiniz.

Hızlı Resim Yapıştır: Çektiğiniz screenshot (ekran görüntüsü) ları yapıştırıp paylaşmak için snag.gy adresini kullanabilirsiniz. Ctrl+V yapmanız yeterli. Görüntü anında geliyor ve paylaşmanıza olanak veriyor. Resim üzerine yazı yazma, kesme gibi basit işlemleride site üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Resim Upload Etme: Yüzlerce site var bu konuda. imgur ve hizliresim siteleri işinizi görecektir.

Ekran Videosu Çekme: Zaman zaman ekran görüntüsü çekmemiz gerekebiliyor. Programlarla uğraşmak istemiyorsanuz screenr.com sitesi ile online video çekebilirsiniz.

Online Pdf Düzenleyici: Hiçbir programa gerek kalmadan PDFescape ile pdf dosyalarınızı düzenleyin.


The Great Suspender: Google Chrome tarayıcısı fazla ram yiyor. Bu eklentiyi kurarsanız o an kullanmadığınız sekmeler durduruluyor. Böylece ram kullanımı düşüyor.

Online Resim Düzenleyici: Gelişmiş bir photo editör.

Yeni araçlar buldukça bu listeyi güncelleyeceğim. Sizde kullandığınız faydalı araçları yorum atarsanız bu listeye eklerim.