İnternetten gezinmek için onlarca tarayıcı bulabilirsiniz. Farklı özellikleri ile öne çıkan bir kaç tarayıcı var; Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera… Benim tercihim ise Opera.

Daha önce Chrome kullanıyordum ama yeni sürümlerini nedense sevmedim. Operayı ise yıllardır telefonumda kullanıyordum. Birgün masüstü sürümünü denedim ve oldukça hoşuma gitti. Bir yıldan fazla oluyor Opera vazgeçilmez tarayıcım oldu 🙂

opera tarayıcı

Fare Kısayolları

Operanın hızlı ve kasmayan bir yapısı var. En sevdiğim özelliği ise fare hareketleri ile kontrol edilebiliyor olması. Bu özelliğiyle oldukça hızlı bir şekilde sekmeleri kapatabiliyor, ileri ve geri sayfalara geçebiliyorsunuz.

  • Sağ tıklayıp fareyi sola kaydırırsanız bir önceki sayfaya dönerseniz.
  • Yine aynı hareketi sağa doğru yaparsanız sonraki sayfaya gidersiniz.
  • Sağ tuş basılı iken fareyi aşağı çekerseniz yeni sekme açılır.
  • Aşağı yukarı hareket ettirirseniz ise sayfa yenilenir.
  • Sağ tuş basılı iken önce aşağı sonra sağa çekerseniz sekme kapanacaktır.

opera fare kısa yolları

Fare kısayolları inanılmaz kullanım kolaylığı ve hız katıyor. Bir süre sonra öyle alışıyorsunuz ki başka tarayıcı kullanamaz oluyorsunuz. Bütün opera kısayolları için bu sayfaya bakabilirsiniz.

Yer İmleri

Operanın gelişmiş ve kullanışlı yer imleri özelliği var. Klasörler açıp ilgili linkleri bir araya kayıt etmenize olanak sağlıyor. Bir sayfayı yer imine eklemek için adres çubuğunun sağında bulunan kalp işaretine tıklamanız yeterli. Tıkladıktan sonra açılan pencerede istediğiniz klasöre kayıt edebilirsiniz.

Operaya üye olup masaüstü ve mobil sürümlerinde oturum açarsanız yer imleriniz senkronize oluyor ve istediğiniz yerden ulaşabiliyorsunuz linklerinize. Ayrıca çevrim dışı kayıt özelliği sayesinde kaydettiğiniz sayfaları internet olmadan da okuyabilirsiniz.

Turbo Modu İle Kotanızdan Tasarruf Edin

opera turbo moduOperanın turbo modu sayesinde sayfa içeriklerini sıkıştırarak açabilirsiniz.Hem masaüstü hemde mobil sürümde bulunan bu mod sayesinde sayfaların içeriği sıkıştırılarak açılıyor. Bu sayede internetten tasarruf sağlayabiliyorsunuz. Kotalı kullanıcılar için muhteşem birşey. Android cihazımda bulunan opera sayesinde tam %78 tasarruf etmişim. (1.8 GB kullanması gerekirken 411 MB internet kullanmış.)

Opera Eklentileri

Opera eklentileri sayesinde tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. İşinize yarayacak binlerce eklenti mevcut. Benim kullandığım eklentiler ise şunlar:

Adblock Plus: Kullandığım en başarılı reklam engelleme eklentisi. Google reklamlarından tutunda facebook eklentilerine kadar her türlü reklamı engelliyor. Youtube videolarında çıkan reklamları bile engelleyebiliyor.

Download YouTube Videos as MP4: Bu eklentiyi kurarsanız Youtube videolarının altına indir butonu geliyor. Tek tıkla youtube videolarını indirebiliyorsunuz.

Mobil sürümde video indirmek isterseniz opera tarayıcı ile Youtube ye girin. Açtığınız videonun altında aşağı ok çıkacaktır. Buna tıklayarak indirebilirsiniz.

Looper for YouTube: Üst üste dinlemek istediğiniz bir şarkı varsa bu eklenti sizin için. Yine youtube videosunun altına gelen Loop butonuna tıklayın ve sürekli başa sarsın.

Gmail Notifier: Tarayıcı çubuğunun sağında duruyor ve yeni email aldığınızda uyarı veriyor.

Bugün Opera tarayıcısının sevdiğim özellikleri anlattım. Gerek pc sürümü gerekse mobil sürümü bu özellikleri sayesinde vazgeçilmez tarayıcım oldu. Fare hareketleri, yerimleri, ve eklentileri webmasterlar için oldukça faydalı olacaktır. Daha önceki yazımda ise yine webmasterlar için online araçlar paylaşmıştım.

Reklamlar