site seo analiziSeo yapmanın amacını hepimiz biliyoruz. Rakiplerimizin önüne geçip daha çok kişiye ulaşmak. Farkımızı ortaya koymak istiyorsak rakiplerimizi iyi tanımalıyız ve buna göre seo yapmalıyız. Yeni bir site doğru seo stratejisi izlerse eski bir siteyi birkaç ay içinde geçebilir. Bu nedenle bugün rakip siteleri nasıl analiz ederiz bunu anlatacağım.

Backlink Analizi

Backlink alımı seo çalışmalarının önemli bir ayağıdır. (Bazıları sadece backlink kasarak seo yaptıklarını sanıyorlar ama böyle bir durum kesinlikle söz konusu değil.) Rakip sitelerin backlink kaynaklarını bularak aradaki farkı kapatabilirsiniz. Daha önceki yazımda backlink sorgulama araçlarını yazmıştım. O yazımda verdiğim araçlar ile rakiplerin backlink aldığı siteleri bulabilirsiniz. Sizde bu sitelerden backlink alarak farkı kapatın.

Direk site adresi üzerinden alınan backlinkleri Google yardımı ilede bulabilirsiniz. Örneğin Google’de şöyle bir arama yaparsanız site adresimin geçtiği diğer bütün sitelere ulaşabilirsiniz: “sekeno.wordpress.com” -site:sekeno.wordpress.com

Anahtar Kelime Analizi

Ziyaretçilerin hangi anahtar kelimeleri aratarak siteye geldiğini bulun. Bu anahtar kelimeler ziyaretçilerin neden bu siteye geldiğini gösterecektir. Sizde buna göre yazılar hazırlayabilirsiniz. Rakibin anahtar kelimelerini 2 şekilde bulabilirsiniz:

alexa.com a girip bir siteyi aratırsanız birçok veriye ulaşırsınız. Bunlar arasında en çok aranan anahtar kelimelerde var. Üye olursanız hepsine ulaşabilirsiniz. Olmazsanız ilk 5 anahtar kelimeye ulaşırsınız. Örneğin oyun kelimesinde ilk sayfada çıkan bir siteyi incelersem aşağıdaki kelimelerden en çok ziyaretçi geldiğini görüyorum:

anahtar kelime analizi
Oyun sitesi açacak olursam bu anahtar kelimelere odaklanmalıyım.

 

Bir diğer yöntemde rakibin popüler yazılarına bakmak. Birçok site bende olduğu gibi popüler yazı bileşenleri kullanıyor. Ara ara bu bileşene bakarak en çok ilgi çeken yazıları tespit edebilirsiniz. Bileşen yoksa bilen ençok yorum alan yazıları bulup buna göre yazılar hazırlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Analizi

sosyal medyaBu dönemde sosyal medyası güçlü olan siteler kazanıyor. Sosyal medya çalışması yapılmadan Googlede bir yerlere gelmek gerçekten zor olacaktır. Büyük firmaların sosyal medya uzmanları ile anlaştığını sizlerde biliyorsunuzdur. Rakibinizin kullandığı sosyal medya hesaplarını inceleyin. Ne sıklıkla ne tür paylaşımlar yapıyor, hangi paylaşımları daha çok tepki görüyor bunları analiz edin ve buna göre sizde sosyal medya çalışmalarınızı başlatın.

 

 

Bugün 3 adımda rakip site analizini öğrendik. Artık rakibinizi daha iyi tanıyarak bu yönde seo çalışmaları yapabilirsiniz.