WordPress kullanıcıları çeşitli eklentiler ile ziyaretçi defteri ekleyebiliyorlar sitelerine. Ücretsiz sürüm kullanan wordpress.com cularda eklentiye ihtiyaç duymadan blogları için ziyaretçi defteri oluşturabilirler. Gerçi bunu başka şeyler içinde kullanabilirsiniz, hayal gücünüze kalmış.

Ziyaretçi defteri oluşturmak için öncelikle Görüşler özelliğini aktifleştirmeliyiz. Ayalar>Yazma kısmına gelin. Aşağıda özel içerik türleriniz var. Bu site için görüşleri etkinleştiri işaretleyin ve kaydedin. Sol menüde Görüşler çıkacaktır.

wordpress görüşleri etkinleştir

Daha sonra bir sayfa oluşturun. Sayfaya ziyaretçilerinizin yorumlarını göndermesi için bir iletişim formu ekleyin. Yorumların görünmesini istediğiniz yere – formun altına yada üstüne- şu kodu ekleyin: (parantezler ile yazı arasındaki boşluğu silin.)

[ testimonials ]

Oluşturduğunuz forumdan gelen mesajları kopyalayıp Görüşler>Yeni ekle den yayınlayın.

görüş ekleme

Bundan sonra gelen mesajları bu şekilde yayınlayarak oluşturduğunuz sayfada gösterebilirsiniz. Öne çıkarılmış görsele de ziyaretçilerinizin resmini ekleyerek daha iyi bir görüntü elde edebilirsiniz. Örnek Ziyaretçi defteri görüntüsü:ziyaretçi defteri

Yorumları 2 sütun şeklinde göstermek istersenizde şu kodu kullanın: (yine parantezle yazı arasındaki boşlukları silin.)

[ testimonials columns=2 showposts=10 orderby=title ]

2 sütün için örnek görüntü:

wordpress ziyaretçi defteri oluşturma

Ücretsiz sürüm kullanmıyor ve bu özelliği kullanmak istiyorsanız WordPress Jetpack Eklentisi‘ni kurabilirsiniz.