Blog yazarları olarak sürekli kaliteli içerikler üretip bloglarımızı güncel tutmak istiyoruz. Blogumuzu ilk açtığımız zamanlar bu daha kolay oluyordu. Daha hevesliydik ve aklımızda onlarca fikir vardı. Zamanla bu fikirleri içeriğe dönüştürdük ve birde baktık ki artık yazacak şeyler bulmakta zorlanıyoruz. Sürekli yazmak istiyorum ama bir konu bulmak bazen zor oluyor. Peki yeni içerik nasıl üretilir, bir blogcu nasıl yeni fikirler bulur?

Not Tutun

Gün içerisinde herhangi bir yerde aklımıza bir fikir gelebiliyor. Aklımda kalsın sonra tekrar düşünürüm diyoruz ama öyle olmuyor. Bu fikirler unutulup gidiliyor. Aklınıza gelen bu fikirleri sürekli not ederseniz ileride çok işinize yarayacağınızı görürsünüz. Ara ara dönüp bir göz gezdirirseniz not defterinize hemen yeni bir içerik üretecek bilgiler bulabiliyorsunuz.

Not tutmaya karar verdiyseniz iki seçeneğiniz var. Birincisi klasik yöntem olan not defteri tutmak. Not defterlerine hep ilgi tutmuşumdur ama nedense hiç bu yöntemi uygulayamadım. Özellikle resimdeki not defterini gördükçe hemen bir tane alasım geliyor ama başaramayacığımı biliyorum 🙂not defteri

İkincisi ise dijital ortamda not tutma. Bunun için onlarca program var. Benim tercihim Evernote. Masaüstü ve android sürümleri bulunan bu program sayesinde istediğim yerde hızlıca not tutabiliyorum. Not almak için internete ihtiyacınız yok. Siz notlarınızı alın. İnternete bağlandığınız zaman notlarınız Evernote’un sunucularına kayıt ediliyor. Böylece bilgisayarıma virüs bulaştı, telefonum bozuldu notlar gitti sorunu ortadan kalkıyor. Programı tekrar kurup üyeliğinizi girin notlarınız karşınızda.

Diğer özelliklerinden bahsedecek olursak kategorilendirme özelliği gerçekten çok yararlı. Örneğin “içerik fikirleri” adlı bir kategori oluşturup aklınıza gelen fikirleri bu başlık altında toplayabilirsiniz. Diğer notlarınız içinde farklı kategoriler oluşturabilirsiniz. Daha sonra bu kategoriye tıklıyorsunuz ve bütün fikirler karşınıza sıralanıyor. Artık yeni bir içerik üretmek daha kolay olacaktır. Evernote hakkında daha fazla bilgi almak için benimde programı kullanmama vesile olan şu yazıyı okuyabilirsiniz.

Google Trends Sonuçlarınızı Takip Edin

Google Trends 2004’ten bu yana yapılan aramaları belli bölgelere ve zaman aralıklarına göre sunan bir araçtır. Anasayfada günün trendlerini görüyorsunuz. Belli bir kategoriye ve bölgeye görede sonuçlara bakabiliyorsunuz bu sayfadan.

günün trendleri

Bize belli kelime grupları lazım. Keşfet kısmına girelim sol kısımdan. Keşfet sayfasında belli bir bölgede, istediğiniz zaman aralıklarını ve kategorileri seçerek yapılan aramaları görebilirsiniz. Örneğin İstanbul’da son 90 günde en çok yapılan aramalara bakalım:

Sol kısımda son 90 günde en çok yapılan aramalar görünürken sağ kısımda yükselen arama sonuçları yer alıyor.
Sol kısımda son 90 günde en çok yapılan aramalar görünürken sağ kısımda yükselen arama sonuçları yer alıyor.

Yerel haber siteleri bu verileri takip ederek çok iyi hit sağlayabilirler. Birde kelime grupları üzerinden arama yapalım. Örneğin son 12 ayda Türkiye genelinde yapılan “seo” ile alakalı aramalara bakalım.

son 12 ayda yapılan seo aramaları

 

Gördüğünüz gibi bu yöntemle yeni yazı fikirleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda içeriğinizde hangi anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiği konusunda da oldukça yararlı.

Reklamlar