Sosyal ağlar nedeniyle (bir kaç tane büyük forum sitesi dışında) forum siteleri eskisi kadar ilgi çekmiyor. Artık blogculuk daha ön planda. Yinede büyük bir takipçi kitleniz varsa blogunuzun yanında bir forum sitesi kurarak daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz. Üstelik forum kurmak artık çok kolay. WordPress eklentileri sayesinde birkaç dakika içerisinde hiç kodlama bilgisi olmayanlar bile forum sahibi olabilir.

İşin birde seo boyutu var. Yeni Google algoritmaları ile beraber tartışılan konuların daha iyi sıralama elde ettiği biliyoruz. Bu eklentiler ile sürekli soru ve cevaplar geldiği için özgün içerik üretmiş olacaksınız ve siteniz güncel kalacaktır. Ayrıntılı bilgi için Soru Cevap Sistemi ve Seo başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Aşağıdaki eklentiler ile forum sitesi kurabilirsiniz. Fakat bu eklentiler oldukça basit forumlar kurar. Vbulletin, Xenforo. Smf gibi sadece forum için geliştirilmiş yazılımların yerine tutamazlar elbette. Blogunuzun yanında sizi uğraştırmayacak bir forummum olsun derseniz yetecektir.

bbPress

bbPress

WordPress tarafından geliştirilen forum eklentisidir. Açık kaynak kodlu ve ücretsizdir. WordPress.org forumlarında bu sistem kullanılır. Özel bir temaya ihtiyaç duymadan eklentiyi kullanabilirsiniz.Hızlı, hafif ve sade bir yapısı var. Sonraki yazılarımda bbPress için yazılmış özel temaları bulabilirsiniz.

Detaylı Bilgi & İndir | Demo

BuddyPress

buddypress

Aslında bu eklenti forumdan çok sosyal ağ oluşturmak için kullanabileceğiniz bir eklentidir. BuddPress ile üyelerin kendine özel profil sayfaları olur. Birbirleri ile mesajlaşabilirler, gruplar kurup forum şeklinde kullanabilirler. WordPress tarafından geliştirildiği için güvenlidir. bbPress ile entegre bir şekilde çalışır. İki eklentiyi birden kurup daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Daha önce eklentiyi kullanmış ve görüşlerimi paylaşmıştım: BuddyPress Rehberi

Detaylı Bilgi & İndir

DW Question & Answer

DW Question Answer

Benim en beğendiğim soru cevap eklentilerinden biri. Güzel tasarlanmış ve hızlı arayüzü var. Ziyaretçileriniz üye olmadan da sorular sorup cevaplayabilir ve cevapları oylayabilirler. Soru cevap eklentisi arıyorsanız mutlaka deneyin derim. Türkçe dil desteği sayesinde hiç zorlanmadan kullanabilirsiniz.

Detaylı Bilgi & İndir

Sabai Discuss Forum Eklentisi

sabaidiscuss

Bu soru cevap eklentisi DW Questions & Answer ile benzerlik gösteriyor fakat ücretli. 23$ karşılığında eklentiye sahip olabilirsiniz. Önceki eklentide olduğu gibi ziyaretçiler soru sorup cevaplar verebiliyor ve soruları oylayabiliyorlar.

Detaylı Bilgi & İndir | Demo

Group Forums Plugin

groups forums

En iyi WordPress forum eklentilerinden biri de budur. Forumlara moderatör atayabilir, bekleyen forum konularını onaylayabilir, Forumlar, Konular, Konu Etiketleri ve Konu Arama widget’ları gibi özelliklerden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda konulara abone olma özelliğide var. Fiyatı ise 27 dolar.

Detaylı Bilgi & İndir | Demo

MiwoVoice Forum Eklentisi

miwovoice

Bu eklenti ile basit ve kullanışlı bir tartışma platformu oluşturabilirsiniz. Özellikleri kolayca yönetilebilir ve ziyaretçiler zorlanmadan kullanabilirler. Dahili sosyal medya butonları, Gravatar desteği ve kelime filtreleme gibi özellikleri mevcut. Eklenti fiyatı 26 dolar.

Ayrıntılı Bilgi & İndir | Demo

Reklamlar