Blogculuğun ilk yıllarında kişisel blog denildi mi akıllara kenar çubuğundaki flash saat, takvim hava durumu vs. gelirdi. Artık bunlar ilgi çekmediği için yada gereksiz görüldüğünden pek kullanılmıyor. Bunlarla meşgul olmak yerine kaliteli içerik üretmek elbette daha mantıklı geliyor. Fakat yinede özel günlerde blogumuzda ufak değişiklikler yapabiliriz. Örneğin yıl başı yaklaşırken blogunuza kar efekti ekleyebilirsiniz.

İlk öncelikle WordPress’in ücretsiz sürümünü kullananlar için daha sonrada ücretli sürüm için nasıl kar efekti eklenir gösterelim.

WordPress.com Üyeleri İçin

Benim blogumda olduğu gibi kar efekti eklemek isterseniz Ayarlar>Genel kısmına girin. Hemen aşağıda “4 Ocak’a kadar kar yağışını blogumda göster.” yazısını göreceksiniz. İşaretleyip kayıt etmeniz yeterli olacaktır. Blogunuzda kar yağışı başladı 🙂

wordpress.com kar efekti

WordPress.org Kullanıcıları İçin

WordPress’i kendi hostunda kullananlar da çeşitli eklentiler ile web sitesine kar yağdırabilirler. Benim tavsiye ettiğim eklentiler şunlar:

WordPress Jetpack Eklentisi

wordpress jetpack

Sitenizde WordPress Jetpack Eklentisini kullanıyorsanız wordpress.com kullanıcılarının yaptığı işlemi yaparak kar yağışı efekti verebilirsiniz. Yani Ayarlar>Genel kısmından “4 Ocak’a kadar kar yağışını blogumda göster.” seçeneğini işaretleyin.

WP Super Snow

WP Super Snow kar yağdırma eklentisi

Eklentiyi kurduktan sonra panele Super Snow butonu ekleniyor. Bu kısımdan girip kar yağışını aktifleştirmeniz gerekiyor. Daha sonra farklı boyutlarda yuvarlak ve kristal şeklinde kar taneleri yağmaya başlıyor. Ayrıca eklenti panelinden kar tanlerinin boyutlarını, yoğunluklarını vs. ayarlayabiliyorsunuz.

Tribulant Snow Storm

Tribulant Snow Storm

Bu kar yağdırma eklentisinin de tarayıcının altında kar biriktirmesi, kar erime vs. gibi özellikleri var. Ayrıca mobil kullanıcılar içinde kar yağışını aktifleştirebiliyorsunuz fakat tavsiye etmem.

Sanırsam bu 3 eklentiden biri yeterli olcaktır.

Reklamlar