Web siteleri için tema seçimi çok önemlidir. Bir ziyaretçi sitenizi açtığı zaman içerikten önce tema gözüne çarpar. Özensiz tasarlanmış, yavaş yüklenen temalar ziyaretçilerinin siteden hemen çıkmasına neden olmaktadır. Yani kötü bir temanız var ise ne kadar iyi içerik üretirseniz üretin istediğiniz verimi alamazsınız. Bizde blog yazarları olarak en şık temaları seçmeye çalışıyoruz. Özellikle bu günlerde sık sık tema değiştirdiğimi fark etmişsinizdir. Çünkü bir türlü istediğim gibi bir tema bulamıyordum. Fakat WordPress’in yeni yayımladığı bu ücretsiz temayı oldukça beğendim ve hemen kurdum. Sade, şık ve üst kısımdaki slider ile mükemmel duruyor. Uzun bir süre kullanmayı düşünüyorum.

Sitemize uygun kaliteli bir tema bulduktan sonra geriye kurmak kalıyor. Bir çok blog yazarı bu noktada tıkanıyor. Çünkü demosunu görüp beğendikleri temaları demodaki gibi kuramıyorlar. Bende bugün bu sıkıntıyı yaşayanlar için kendi blog temamdan örnek vererek demodaki gibi kurulum nasıl yapılır anlatacağım. WordPress.com temalarının kurulumu benzer oluyor. Bunu anladıktan sonra farklı bir temayı da istediğiniz gibi kurabilirsiniz. Daha öncede başka bir WordPress teması için demo kurulumu yapmayı anlatmıştım. Onuda buradan okuyabilirsiniz. Aynı zamanda daha önce paylaştığım En İyi wordpress.com Temaları‘na da göz atabilirsiniz.

Bu yazıda ücretsiz WordPress blogları için tema kurulumu anlatılmaktadır. Kendi hostunuza kurduğunuz her bir temanın kurulumu farklı olduğu için tek tek anlatmam mümkün değil fakat cüzi bir ücret karşılığı sitenize tema kurulumunu gerçekleştirebiliyorum. Bunun için WordPress Blog ve Eticaret Kurulum İşleri konusunu inceleyebilirsiniz.

Tema kuruluma geçelim. Görünüm>Temalar kısmına girip  “Toujours” aramasını yaparsanız bu temaya ulaşırsınız. Temayı etkinleştirince blog yazılarının alt alta sıralandığını göreceksiniz. Yani demodaki haline pek benzemeyecek. Yapmamız gereken üst kısımdaki sliderı (yazı kaydırıcı) eklemek ve üstteki ilk üç blog yazısını 3 sütün şeklinde sunmak. İlk öncelikle slider nasıl eklenir onu görelim.

Görünüm>Özelleştir bölümüne giriyoruz. Tema düzenleme ekranı açılınca sol kısımda “Öne çıkarılmış içerik” yazısını görüyoruz. Bu kısımdan bir etiket belirlememiz gerek. Daha sonra bu etiketi sliderda görünmesini istediğimiz yazılara ekleyeceğiz. Örneğin etiketimiz “slide” olsun. Etiket adını yazıp kayıt ediyoruz. Artık bu ekranı kapatabilirsiniz.

slider etiteki belirleme

Şimdide slider alanında olmasını istediğim yazılara “slide” etiketini ekliyorum ve benim temamda olduğu gibi slider eklenmiş oluyor.

wordpress slider görüntüsü

Sliderın altında bulunan 3 sütunu yapmak içinde yine Görünüm>Özelleştir kısmına giriyoruz. Tema seçenekleri kısmından bu alanıda etkinleştirebiliyoruz.

 

Reklamlar