Bugün blog dünyasına adım atan bir çok kişinin yaptığı affedilemez hatalardan bahsetmek istiyorum. Büyük bir hevesle açılıp istediği trafiği bir türlü elde edemeyince kaderine terkedilen binlerce blog var. Sizde bunlardan biri olmak istemiyorsanız aşağıda ki listeye bir göz atın.

Yanlış Konu Seçimi

Bir blogun ömrünün uzun olması için en önemli unsur sürdürülebilirliktir. Yeterince bilgi sahibi olmadığınız bir konuda blog açarsanız bir süre sonra içerik üretemez duruma geleceksiniz. Blogunuz güncelliğini yitireceği içinde ziyaretçi alamayacaksınız.

Aynı zamanda çok okunmak istiyorsanız popüler konularda yazmalısınız. Karıncaların hayatı konusunda blog açıp ne kadar kaliteli içerik üretirseniz üretin aylık trafiğiniz belkide birkaç kişiyi geçmeyecektir.

Blogunuz belli bir konusu olmalı. Örneğin sadece akıllı telefonlar hakkında yazdığınız blogunuz olursa birçok takipçiniz olacaktır. Ama bunun yanında birde moda hakkında paylaşımlar yapayım derseniz takipçi kazanmanız oldukça zor olacaktır.

Blog yazılarınızın akıcı olmasına özen gösterin. İnsanlar bu yazıyı okurken sıkılmamalı.

Özensiz Hazırlanmış İçerikler

Bir içeriğin kalitesi kadar okunabilirliği de önemlidir. İçeriğinizi hazırladıktan sonra hemen paylaşıp insanların beğenisine sunmak için sabırsızlandığınızı biliyorum. Fakat yayımlamadan önce birkaç defa daha yazınızı gözden geçirip yazım hataları ve noktalama işaretlerinin doğru kullanıldığına emin olmalısınız. Bu hem ziyaretçilerinizi memnun edecektir hemde seo açısından faydalı olacaktır.

Bir içerikte farklı farklı konular işlememelisiniz. Aşırı uzunluktaki makaleler ziyaretçilerinizi sıkacaktır. Uzun içeriklerde alt başlık kullanmayı da ihmal etmeyin. Böylece yazınız monotonluktan kurtulmuş olur.

Yeni İçeriklerin Duyurulmaması

Yoksa siz içeriği blogunuza gönderdikten sonra arkanıza yaslanıp ziyaretçilerin gelmesini mi bekliyorsunuz? Güncel içerik üretimi günden güne artıyor. Bu durumda ziyaretçilerin gelip sizi bulmasını beklemek hata olur. Siz onlara ulaşmanın yolunu bulmalısınız.

Sosyal ağlar yeni insanlar ile iletişime geçmenin en iyi yoludur. Blogunuzun mutlaka Facebook, Twitter gibi mecralarda hesapları olmalı. Bu hesaplardan düzenli olarak, ziyaretçileri sıkmadan içeriklerinizi paylaşabilirsiniz. Çok fazla paylaşım yapmak takipçi kaybetmenize neden olacaktır. Zaman akışımı dolduran hesapları genelde takip etmekten vazgeçiyorum. 80 karakterden az ve görsel destekli paylaşımların çok daha fazla etkileşim aldığını da söylemiş olayım.

Yeni yayınlarınızı duyurmanın bir diğer yolu da e-posta ile haberdar etmektir. Bunu yaparken de aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Haftada en fazla 2-3 e-posta ile takipçilerinizi yeni içeriklerden haberdar edin. Her gün aynı kişiden gelen mailleri bir süre sonra okumadan direk çöp kutusuna gönderdiğinizden eminim.

Yanlış Başlık Seçimi

Gerek arama motoru sonuçlarında gerekse sosyal ağlarda insanların ilk gözüne çarpan başlıklar olur. Bu nedenle bir yazıda en dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de başlık seçimidir diyebiliriz.

yanlış başlık seçimi

 

Yanıltıcı başlık seçimleri blogunuza yapacağınız en büyük kötülük olur. Ziyaretçi başlığı görüp siteye girer, daha sonrada konunun başlıkla bir alakası olmadığını görür ise anında siteyi terk edecektir. Bu durum hemen çıkma oranını arttırır. Bu eylemden oldukça zararlı çıkarsınız.

Başlıkta anahtar kelimenin geçmesi sıralamanızı olumlu yönde etkileyecektir. Seo uzmanları mümkünse anahtar kelimenin en solda olmasını tavsiye ediyor.

Başlıklar kısa ve öz olmalıdır. İçerik hakkında bilgi vermeli. Birçok arama motorunun 60 karakter gösterdiğini unutmayın.

Takipçileriniz İle Etkileşim Kurun

Takipçileriniz ile iletişim halinde olmanız onlara değer verdiğinizi gösterir. Örneğin bu yazıya içtenlikle yazdığınız bir yorumu cevapsız bırakır isem bir daha bloguma gireceğinizi zannetmiyorum.

Yazılarınıza gelen yorumlara olabildiğinde kısa sürede cevap vermeye çalışın. WordPress kullananlar bu konuda çok şanslı diyebilirim. Çünkü mobil uygulaması sayesinde anında bildirim alabiliyoruz.

Yine zaman zaman yardım mailleri alabilirsiniz. Bu maillere de içtenlikle ve kısa bir zamanda cevap vermelisiniz. Aslında birçok kişinin mail atarken cevap alacağına pek ihtimal vermediğini biliyor musunuz? Maillerine cevap aldığını görmek takipçilerinizi mutlu edecektir.

Yalnız Blogcular Kaybetmeye Mahkumdur

sosyallikBaşarılı bloggerları incelediğim zaman ilk dikkatimi çeken şey sosyallikleri oldu. Başarılı blogların birçoğu birbiri ile iletişim halinde. Diğer blog yazarları ile dost ilişkiler kurarsanız takipçi kitleniz zamanla artacaktır. Diğer blog yazarları ile iletişime geçmek için:

  • Blog yazılarına yorumlar yazın. Bu durumda Onlarda sizin blogunuzu ziyaret edecektir.
  • Blog yazarlarının sosyal medya hesaplarını takip edin. Gerektiğinde paylaşımlarına da yorumlar yazın.
  • Yeni insanlara ulaşmanın en iyi yollarından biri de misafir yazar olmaktır. Bu yöntemle birçok blog yazarıyla etkileşim kurabilirsiniz. Aynı şekilde sizde konuk yazar kabul ederseniz faydanıza olacaktır.

Kötü Sayfa Düzeni

Daha içerik yüklemeden karşımıza çıkan popuplar, içeriğin içerisine özensiz yerleştirilmiş Adsense reklamları oldukça rahatsız edici. Sizde birçok kere bu durumdan rahatsız olup yazıyı okumadan siteyi terk etmişsinizdir. Ziyaretçiyi siteye çekmekten daha önemli bir şey varsa bu onu sayfada tutmaktır. Reklam yerleşimi yaparken oldukça özenli davranın ve kendinizi ziyaretçilerin yerine koyun. Aynı zamanda Adsense uyumlu temalarda kullanabilirsiniz.

Uzun içeriklerde alt başlık kullanmanız gerektiğini yine vurgulayayım. Yine önemli yerleri renkli ve kalın yazarak daha okunur içerik elde etmiş olursunuz.

Kendi Düşüncelerinize Yer Verin

Kullanıcı yorumları insanlar üzerinde marka reklamlarından çok daha etkili. Bir ürün almadan önce bir çoğumuz forumlarda yada diğer mecralarda ürünü daha önce alıp kullananların yorumlarına göz atmışızdır. Konuyu bağlamak istediğim nokta şu: Bir telefon hakkında inceleme yazısı yazdığınızı düşünelim. Eğer yazıda telefonun sadece teknik bilgilerini verirseniz pek ziyaretçi çekemezsiniz. Gelen ziyaretçilerde bir daha sitenize girmeyi düşünmez. Ziyaretçi telefonun teknik bilgilerini arıyor olsaydı markanın resmi sitesinden yada Teknosa, Hepsiburada gibi bir eticaret sitesinden bakardı. Sizin blogunuzu ziyaret etmesinin amacı sizin deneyimlerinizi okumak.

Sihirli Değnek Yok!

Başarılı bloglara bir sihirli değnek dokunmadı. Planlı, özverili ve sabırlı bir çalışmanın ardından bu noktalara geldiler. Sizde bu bloglar arasında yer almak istiyorsanız vazgeçmemelisiniz. Sabırla kaliteli içerik üretmeye devam edin ve hata yaptığınız noktaları bulmaya çalışın. Umarım sizde bu bloglar arasındaki yerinizi en kısa sürede alırsınız. Bu zorlu yolda hepinize başarılar dilerim.