WordPress’in ticari sürümü olan wordpress.com her geçen gün bünyesine yeni özellikler ekleyerek blogcular için daha yararlı olmaya devam ediyor. WordPress.com son olarak SEO ayarları panelini açtı. Yeni SEO panelinde blogunuzun Meta Description ayarlarını yapabiliyorsunuz. Bu içerikte hem blogunuzun meta ayarlarını hem de her yazı için nasıl meta açıklama ayarlarını düzenleyeceğinizi göstereceğim.

Kendi hostunuzda barındırdığınız WordPress site için meta ayarlarını yapmak istiyorsanız sizi şöyle alayım: En İyi WordPress SEO Eklentileri

Meta Description Nedir?

Meta Description ziyaretçilere ve arama motorlarına ilgili sayfa hakkında bilgi sunmanızı sağlayan etiketlerdir. Google arama sonuçlarında sayfa başlıklarının altında yer alan açıklama kısım varya, işte tam olarak onlar. Bu kısmın doğru bir şekilde oluşturulması SEO açısından oldukça önemlidir.

Meta Description Nasıl Olmalı?

Google sonuçlarında ziyaretçiler başlıktan sonra Meta Description kısmını okuyup sitenizi ziyaret ediyor veya etmiyor. Bu yüzden meta açıklama kısmını özenle girmelisiniz. Ziyaretçi açıklamayı okuyunca aradığının o sayfada olduğunu anlamalı.

Birçok arama motoru bu kısımda 160 karaktere yer veriyor. Siz de açıklamanızı  karakteri geçmeyecek şekilde yazarsanız daha faydalı olur.

Meta açıklaması kısmında anahtar kelimenin geçmesi arama sonuçlarında fayda sağlayacaktır.

Meta Description hakkında yeterli bilgiye sahip olduğumuza göre şimdi açıklamamızı oluşturabiliriz. SEO paneline ulaşmak için https://wordpress.com/settings/seo adresine gidin. Bu panelde blogunuzun ana sayfası için meta açıklamasını düzenleyebiliyorsunuz.

Meta Description ayarları
Bu kısıma blogunuz için bir açıklama girebilirsiniz.

Ayarları kaydedip birkaç gün bekleyin. Girdiğiniz açıklama arama sonuçlarında gösterilmeye başlayacaktır.

İçerikler İçin Meta Description Ayarları

Birde oluşturduğumuz içerikler için meta ayarları nasıl yapılır ona bakalım.

Eski yazı editörünü kullanıyorsanız sayfanın sağ üstünde bulunan ‘ekran tercihleri’ ni açın ve ‘Özet’ kısmını işaretleyin. Daha sonra yazı editörünün altında Özet kısmı açılacaktır. Bu kısma açıklamayı girebilirsiniz.

Buradan özet kısmını açıyoruz.
Buradan özet kısmını açıyoruz.
Buraya da açıklamamızı yazıyoruz.
Buraya da açıklamamızı yazıyoruz.

Eğer yeni yazı editörünü kullanıyorsanız özet kısmını sol tarafta görebilirsiniz.

Kategori ve Etiketler İçin Meta Description Ayarları

Kategoriler ve içerikler içinde meta açıklamalarını girmek Google sıralamalarını olumlu etkiliyor. Etiketler çok fazla olabiliyor. En azından çok kullandığınız etiketlerin açıklamalarını düzenleyebilirsiniz.

Yazılar>Kategoriler kısmına girin ve düzenlemek istediğiniz kategoriye tıklayın. Açılan sayfada açıklama gireceğiniz yeri göreceksiniz.

Aynı şekilde etiketleri düzenlemek için ise Yazılar>Etiketler kısmına girebilirsiniz.

Yazıyı yararlı bulduysanız bir yorum bırakabilirsiniz.