WooCommerce WordPress tarafından geliştirilen, gelişmiş ama bir o kadar da basit kullanımı olan bir e-ticaret eklentisidir. E ticarete başlamak istiyorsanız bunun en hızlı yolu WooCommerce‘tur. Blogumu ziyaret eden bir çok kişinin WooCommerce kurulumunu araştırdığını fark ettim. Daha önceki yazımda (WooCommerce ile Eticaret) eklentinin kurulumuna kısaca değinmiştim ama bu içeriğimde detaylıca WooCommerce nasıl kurulur anlatacağım.

WooCommerce eklentisini kurmak için öncelikle WordPress panelimizden Eklentiler>Yeni Ekle kısmına geliyoruz ve WooCommerce aramasını yapıyoruz. Eticaret eklentisi karşımıza gelecektir. Hemen Yükleye tıklayarak eklentinin yüklenmesini bekliyoruz. Eklenti yüklendikten sonra Etkinleştire tıklıyoruz.

WordPress kurulumunu Türkçe olarak yaptıysanız WooCommerce’de Türkçe olarak kurulmuş olacaktır. Eklentimiz kurulduğuna göre ilk ayarları yapmaya başlayabiliriz. Hemen üst tarafta çıkan Kurulum Sihirbazını Başlat butonuna tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılıyor.

Başlayalım diyoruz ve ilk ayarlarımızı yapmaya başlıyoruz.

Karışımıza gelen pencerede WooCommerce için gerekli bir kaç sayfa otomatik olarak kuruluyor. Sayfaların ne işe yaradığı da yanlarında yazıyor. İstersenin bu sayfaların adlarını daha sonra değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda bu sayfaları menüye de ekleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için: WordPress Temel Menü Ayarları

Devam Et diyoruz ve yeni sayfaya geçiyoruz. Bu sayfada fiziksel mağazanızın konumunu, sitede kullanmak istediğiniz para birimini ve ağırlık ile uzunluk birimlerini seçiyorsunuz.

Gerekli seçimleri yapıp tekrar devam et diyoruz. Şimdiki sayfada WooCommerce mağazanız için kargo ve vergi ayarlarını yapıyorsunuz. Online satış yapacağınız için “Evet, fiziksel ürünleri müşterilere kargolayacağım” seçeneğini zaten seçiyorsunuz. Daha sonra KDV vergisini müşteriye ödetip ödetmeyeceğinizi seçiyorsunuz. Onuda işaretledikten sonra aşağıda ki gibi fiyatları vergiler dahil mi yoksa hariç mi gireceğinizi soruyor. Vergiler hariç fiyat girerseniz mağazada ürünün vergisiz fiyatını gösteriyor. Müşteri ürünü sepete ekleyip ödeme ekranına geçince vergi yansıtılıyor. Aslında bir çok mağaza bu uygulamayı kullanıyor. (Bu ayarları daha sonra kolayca değiştirebilirsiniz.)

Bu ayarlarıda yaptıktan sonra yine devam et diyoruz ve ödeme ayarlarına geçiyoruz. Ödemeler sayfasında hangi ödeme yöntemlerini kabul ettiğinizi işaretliyorsunuz. Ödeme yöntemleri arasında şunlar var: Paypal, Stripe, Çek ödemeleri, Banka Transferi (havale, eft) ve kapıda ödeme.

Bir çok WooCommerce kullanıcısı sanal pos kurulumu olup olmadığını merak ediyor. WooCommerce mağazanıza sanal pos kurulumu yapabilirsiniz. Öncelikle bir bankaya sanal pos için başvuru yapmalısınız. Siteniz tamamlanmadan başvuru yapmayın aksi halde kabul edilmeyecektir. Banka sitenizi inceleyip onayladıktan sonra gerekli bilgileri verecektir. Daha sonra bu bilgileri uzman bir yazılımcıya verip sanal pos kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Sonraki yazılarımda alternatif ödeme yöntemlerinde de bahsedeceğim. Takipte kalın.

Ödeme yöntemini de belirlediğimize göre artık ilk ürünümüzü mağazamıza ekleyebiliriz. Bunu da sonraki yazımlarımda anlatacağım. Daha fazla WooCommerce dersi için blogumu takip edebilirsiniz.

Reklamlar